Menu

SKAN3R - NERD STUFF 'N SHIT

Blog o wszyskim i niczym geekowym

Netflix w Polsce, czyli dlaczego nie jest aż tak pięknie

skaner1000

NetflixoficjalniewPolsce

Netflix oficjalnie wszedł do Polski. Nie. Może zacznę od małego sprostowania. Netflix nie wszedł oficjalnie do Polski. Netflix zdjął po prostu blokadę regionalną i jest już dostępny na całym świecie (oczywiście poza Chinami, Koreą Północną itp.). I to niezrozumienie jest źródłem całego obecnego hejtu na Netflixa. Większość osób uważa, że skoro Netflix jest w Polsce to wszystko powinno być dostępne od razu.Przechwytywanie1It doesn't seem Polish, does it?

Pierwszą rzeczą która powie nam, że coś tu jest nie tak z tą "polskością' Netflixa, będzie fakt że strona mówi do nas wyłącznie po angielsku i podaje ceny w euro, a nie w złotówkach. I tu dochodzimy do jednej z najbardziej kontrowersyjnych rzeczy na temat Netflixa - ceny. Mamy 3 różne typy subskrypcji. Pierwszy to "Basic" (znany również jako "jakość z nielegalnych stron streamingowych"). Kosztuje €8 miesięcznie i w tej cenie dostajemy możliwość oglądania tylko na jednym ekranie jednocześnie i brak HD. Moim zdaniem absolutnie nie warto nawet rozważać tej opcji. Jedno urządzenie na raz jest akceptowalnym ograniczeniem, ale brak HD? Come on Netflix, mamy 2016 rok i rozdzielczość 720p powinna być standardem wszędzie. Drugą opcją jest "Standard", kosztuje €10 miesięcznie i w tej cenie otrzymujemy w końcu jakąś przyzwoitą rozdzielczość+oglądanie na dwóch urządzeniach na raz. I to jest opcja, którą większość z was powinna się zainteresować. Za nie aż tak wysoką cenę otrzymujemy całkiem sporą ilość rzeczy do obejrzenia w dobrej jakości. Ostatnim i najdroższym typem subskrypcji jest "Premium". W tej opcji dostajemy jakość 4K (pod warunkiem że dany film/serial wspiera taką rozdzielczość) oraz aż 4 urządzenia na raz. Za takie luksusy przyjdzie nam zapłacić €12. Dla samotnego użytkownika ten wariant jest nieopłacalny. Co prawda różnica €2 nie jest aż tak zauważalna dla naszych portfeli, ale nie otrzymujemy zbyt dużo w zamian. Cztery ekrany na raz nie są zbyt użyteczne, a do rozdzielczości 4K potrzeba specjalnego wyświetlacza (poza tym nie wszystko posiada tą rozdzielczość). Tą opcje polecam tylko wtedy jeżeli zamierzasz założyć wspólne konto do dzielenia się z innymi osobami.22Jak widać poza rozdzielczością i ilością urządzeń, nie ma różnic pomiędzy danymi wariantami abonamentu.

Po założeniu konta, wybraniu interesującej nas opcji abonamentowej, zostajemy przeniesieni na główną stronę Netflixa. I uderza nas dość niemiła niespodzianka w postaci ilości dostępnych materiałów. Nie da się ukryć że polska oferta jest dość skromna. Brakuje wielu popularnych serii takich jak np. "House of Cards", "The Walking Dead", "The Flash" itd. Z filmami wcale nie jest lepiej bo najnowszym blockbusterem jest "Grawitacja" z 2013 roku. Jakby tego było mało większość z tych materiałów nie ma polskich napisów lub chociażby lektora. Jednak mimo wszystko jest też sporo ciekawych i interesujących materiałów, a lista tych dostępnych w języku polskim nie jest aż tak mała.Przechwytywanie2Oferta nie zachwyca, ale można znaleźć sporo ciekawych rzeczy.

Kiedy już z listy dostępnych materiałów wybierzemy coś interesującego to będziemy pozytywnie zaskoczeni tym jak działa sama usługa. Mamy możliwość włączenia dowolniej wersji językowej, napisów itd. A funkcją, w której wręcz się zakochałem jest możliwość zapauzowania w jednym konkretnym momencie i kontynuowanie później z tego samego momentu, niezależnie od tego z jakiego urządzenia korzystamy. Jedyne czego mi brakuje w warstwie technicznej to możliwości ręczengo wyboru jakości obrazu. Nic tak nie wkurza jak moment, w którym łącze jest lekko niestabilne i Netflix automatycznie przełącza na słabą, pixelowatą jakość.Bez_tytuuJak widać są opcje, które pozwolą nam na dostosowanie filmu do naszch potrzeb, niestety  poza rozdzielczością

Podsumowując, czy warto zainteresować się Netflixem w Polsce? Hmm... ja bym się wstrzymał do momentu aż będzie dostępnych więcej materiałów, a sam Netflix będzie wspierał język polski. Do tego czasu wstrzymałbym się z kupnem, bo niestety nie jest to coś warte swojej ceny.

 

 

 

 

© SKAN3R - NERD STUFF 'N SHIT
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci